• English (English)
  • العربية (Arabic)
  • русский (Russian)
  • Türkçe (Turkish)
+98 (21) 4853

مصاحبه مجله ساخت و تولید با دکتر جواد علیزاده , مدیر عامل کنترل افزار تبریز با عنوان " آقای سی ان سی CNC "

  • آقای سی ان سی

گفتگو با آقای CNC    :

در ده سال گذشته، صنعت کشور خصوصا صنعت ماشین ابزار روزگار خوشی نداشته است. اما بعضی شرکت ها به کمک مدیران لایق و شایسته خود توانسته اند این دوران سخت را پشت سر بگذارند و قله های ترقی را یکی پس از دیگری فتح کنند. مدیریت شرکت کنترل افزار تبریز را می توان الگوی موفق این دوران دانست. در گفتگو با دکتر جواد علیزاده هوشیار رموز موفقیت شرکت کنترل افزار تبریز را جویا شدیم . 

جواد علیزاده هوشیار متولد 1355، فارغ التحصیل رشته برق دانشگاه تبریز است که تحصیلات خود را تا مقطع دکترای مدیریت ادامه داده است.

وی در بیستم مرداد  1379 شرکت کنترل افزار را تاسیس می کند اما او قبل از تاسیس شرکت  همزمان با تحصیل، مشغول تعمیرات ماشین های سی ان سی روسی بوده است. با تاسيس شركت يك سري كارهاي طراحي را شروع می کند كه منتج به توليد كنترلر NC   سه محور و داريور سروو DC   می شود, وی در این ارتباط می گوید:كنترلر NC ای كه ما طراحى كرده بوديم چون اينتر پوليشن نداشت مناسب ماشين هاى CNC   نبود كه باعث شد به سمت طراحى كنترل كامل ترى بريم در همين زمان که مشغول تحقيق و طراحی بوديم با شركت HUST    آشنا شديم كه كنترل هاي كاملى توليد مي كردند .

از چه زمان شروع به واردات ماشین آلات سی ان سی  کردید؟

با كمك شركت هاست توانستيم در مدت زمان بسيار كوتاهى با سازندگان مهم ماشين سي ان سي تايوان آشنا بشويم ولى اين شروع واردات ماشين آلات نبود، به مدت دو سال بعد از اخذ نمايندگى شركت هاست ما مشغول بازسازى ماشين هاى سي ان سي دست دوم يا وارد شده از روسيه بوديم تا جايى كه به خريد بدنه و بازسازى و فروش مشغول شدیم .

هم زمان صنعت قطعه سازى كشور هم در حال پيشرفت بود و صاحبان واحدهاى قطعه سازى و قالب سازى به دنبال افزايش سرعت و كيفيت توليد بودند، همين موضوع باعث شد  واردات بدنه ماشين سي ان سي و حتى ماشين کامل از تايوان را شروع کنیم .

با بازخوردهایی كه از مشتريان به طور مستمر دریافت میکردیم طراحى دستگاه ها و كنترلر ها را بهينه كرديم تا جاييکه شركت هاست قبل از ارائه هر کنترلر جدید به بازار، براي رفع ايراداتش از ما كمك مي گرفت .

اين موضوع ادامه پيدا كرد تا ما كم كم تامين كننده هايمان را بهتر و بهتر كرديم، سيستم داخلى كنترل افزار را سر و سامان داديم و توانستيم سهم قابل توجهى از بازار را كسب كنيم. به طورى كه با وجود تحريم هاى سنگين توانستيم در خدمت صنعتگران عزیز باشيم .

از چه زمانی فاصله شما با شرکت های مطرح در زمینه تامین ماشین افزار مشهود شد و میتوان گفت یک سرو گردن بالاتر از شرکت های دیگر قرار گرفتید؟ و علت آن چه بود ؟

نمي توان دقيقا این چنین گفت ولى ما سه سرلوحه داريم  اول اینکه هميشه معتقديم كه شغل ما نه توليد است, نه تجارت نه خدمات، شغل ما سود رساندن به مشتريانمان است.

 دوم اینکه كالاى ما كالاى سرمايه ايست و مشترى ما زمانى از ما خريد خواهد كرد كه بتواند در زمان مناسب بازگشت سرمايه داشته باشد،  يعنى مجموعه كيفيت دستگاه، خدمات ارائه شده، زمان و مكان تحويل و قيمت باید هماهنگ باشند و نهایتا معتقديم مشترى ما فردى فرهيخته است، يعنى نظر مشترى، انتقاد مشترى و تشويق مشترى، سرمشق حركت آتى ماست .

 هر كسى به مدت پانزده سال روى اين دو موضوع پافشارى کند و هميشه حواسش به تمام جزييات باشد، مطمئنا موفق مي شود. به شرط اينكه بهترين بودن را به بى عيب و نقص بودن تعبير نكند .

اگر چه كنترل افزار تلاش كرده بهترين باشد ولي راضي نيستيم و به خاطر همين در چند سال اخير هزينه قابل توجهي در بخش تحقيق و توسعه كرده ايم كه به زودي صنعتگران عزيز خبر هاي خوشي را خواهند شنيد .

در شرایط تحریم کار با شرکت های تایوانی به راحتی نیست به همین دلیل خیلی از وارد کنندگان از چین وارد می کنند اما شما در همه حال دستگاه های خود را از تایوان وارد کرده اید آیا کیفیت ماشین آلات تایوانی ارزش این مشکلات را دارد؟

بله, تفاوت کیفی آنقدر فاحش است که ارزش داشته باشد.

در مورد تحريم ها، اگر تفاوت قيمت ارز را در نظر نگيريم، افزايش قيمت ناشی از حمل و نقل، با كاهش سود قابل جبران است، زمانى كه تحريم ها تشديد شد، ما با توجه به اينكه علاقه اى به عرضه محصولات با كيفيت پايين نداشتیم ترجيح داديم با یک حرکت رو به جلو  میزان خریدمان از تایوانی ها را افزاریش دهیم و با كاهش برخى هزينه ها و افزايش تعداد فروش و البته با زحمت و ریسک بیشتر سرمایه مشتریانمان را به خطر نیندازیم.

ما نمي توانيم به خاطر تحريمي كه روزى لغو خواهد شد يا به خاطر كسب درآمد از خريد ارزدولتى به سمت سازندگان چيني برویم .

امروز تولید سی ان سی مانند پازل است که هر کسی می تواند قطعات آن را بخرد و مونتاژ کند. چینی ها می گویند کنترلر دستگاه، لینیرها، بال اسکرو، اسپیندل، تعویض ابزار را از تایوان وارد می کنند بدنه هم که تایوانی ها از چین وارد می کنند پس کیفیت نباید زیاد فرق کند اما در عمل مشتریان چیزی دیگری می گویند مشکل چینی ها کجاست؟ و چرا از برند های تایوانی ویکتور را انتخاب کرده اید ؟

اجازه بديد اول سوالتون رو اصلاح كنم تايواني هايي كه از چين تنه ريخته شده وارد مي كنند، معدود هستند چون واردات ريخته از چين به تايوان عملا به صرفه نيست و البته كيفيت ريخته گری در ماشين افزار خيلى مهم است و جالب  است که بدانید  يكى از دلايلى كه كنترل افزار با ويكتور شروع به همكارى كرده اينست كه ويكتور واحد ريخته گرى خودش را دارد و با استاندارد ميهانايت (Meehanite ) آمریکا ريخته گرى مي كند و حتى قطعات ريخته روبات هاى فانوك را هم ويكتور در تايوان توليد مي كند. لازم است  متذكر بشوم كه حفظ دراز مدت كيفيت، به كيفيت ريخته گري ارتباط زیادی دارد. همين جزييات هستند كه كيفيت نهايي را رقم مي زنند .

جالب است بدانيد كه فانوك داخل شرکت ويكتور شعبه اي دارد كه حدود ٣٠ نفر در انجا مشغول كار هستند، ویکتور جزو معدود شرکتهایی است که واحد تعمیرات فانوک دارد.

در مورد خدمات پس از فروش یک امکان منحصر بفردی هم شرکت ویکتور ایجاد کرده ، در حال حاضر دیتابیسی در اختیار کنترل افزار هست که تمامی جزییات، نقشه ها و فایل های دستگاههایی که طی بیست سال گذشته تولید شده بصورت الکترونیکی در آن گنجانده شده و همچنین برای دستگاههایی هم که قبل تر تولید شده اند بصورت کاغذی قابل دسترس است ، یعنی حتی اگر مشتری دستگاه دست دوم ساخت ویکتور را از هرکجای دنیا خریداری کرده باشد میتواند از خدمات محلی کنترل افزار بهره بگیرد .

اجازه بديد يك سئوال هم من مطرح كنم " اگر كيفيت ماشين چيني قابل قبول باشد چرا بيشترين صادرات ماشين افزار تايوان به چين است"؟ چرا خود چيني ها ماشين تايواني را ترجيح مي دهند ؟ چرا 60% صادرات فرز CNC   تایوانی به مقصد چین است ؟

میشود جوابش را هم خودتان بدهید ؟

باید یک توضیح اولیه در مورد کیفیت ماشین CNC   بدهم ، کیفیت ماشین CNC   به سه جزء اصلی تکیه دارد:

طراحی ماشین : که در طراحی دستگاه با یک سری محدودیتهای ابعادی،  یک سری محدودیتهای صلبیت و یک سری محدودیتهای ساخت دارید. برای مثال شما کمتر سازنده چینی پیدا میکنید که بتواند یاتاقان سمت موتور بال اسکرو را روی ریخته اصلی بسازد ، در حالی که این قضیه در مورد فرزهای ویکتور برای بهبود صلبیت کاملا رعایت میشود. و یا همچنین ریب های داخلی تنه های ریخته گری شده یک مورد خیلی مهم است که در طراحی باید مد نظر گرفت. اکثر شرکت ها با کاهش ضخامت و تعداد این ریب ها هزینه قالب گیری و ریخته گری را کاهش میدهند و این مورد یکی از اساسی ترین نکته ها است که شرکت ویکتور در طراحی تنه ها مد نظر میگیرد .

رعایت اصول ریخته گری و تنش گیری :

یکی از اساسی ترین مواردی که در بحث ساخت تنه مد نظر است رعایت ترکیبات چدن و تنش گیری بعد از ریخته گری و حتی بعد از ماشینکاری است. و چنانکه تنش گیری بطور صحیح و طبق اصول انجام نشود در طول زمان و بعد از کار با ماشین نیروهای ناشی از ماشین کاری و ارتعاشات ناشی از آن باعث افزایش تنش و همچنین ایجاد پیچش در قطعات چدنی تنه میشود لذا این عامل باعث میشود که در طول زمان تمامی اجزاء دستگاه مانند بال اسکرو ، ریل ، اسپیندل تحت فشار باشند و باعث افت عملکرد دقیق دستگاه شود. این مورد (تنش گیری ) چیزی قابل لمس در حین خرید و فروش نیست و در اوایل کار با دستگاه زیاد مشهود نمیباشد و مطمئنا در روز های اول دستگاه از دقت قابل قبول برخوردار است ولی در گذر زمان مطمئنا اثرات خود را نشان خواهد داد و بعد از مدتی بسته به نحوه کار با دستگاه موجب مشکلاتی از قبیل ترک ،خوردگی و پیچش خواهد بود. شرکت ویکتور تمامی ریخته گری های خود را طبق استاندارد میهانیت امریکا با ساختار GM400/GA350   توسط خود شرکت ویکتور تحت کنترل خود انجام میدهد و حتی از تمامی تنه های ریخته شده بلا استثنا نمونه برداری کرده و آزمایش میکند و این یکی از مهمترین دلایلی است که دستگاه های با عمر بیش از بیست سال ویکتور هنوز هم با دقت بالا در حال کار هستند و با قیمت های بالا خرید و فروش میشود در حالی که بعضی از شرکت ها بخاطر بالا بودن هزینه این روش تولید, یا اصول ریخته گری را رعایت نمیکنند یا ناقص انجام می دهند .

دقت ماشین کاری و مونتاژ :

دقت ماشین کاری تنه ها و انجام عملیات تنشگیری بعد خشن کاری نیز یکی از عوامل مهم است. شرکت ویکتور و فمکو تمامی مراحل ماشین کاری تنه ها را توسط خود و با دستگاه های ساخت خود انجام میدهد. همچنین نحوه مونتاژ و رعایت استاندارد های جهانی در مونتاژ مورد مهمی در ارائه عملکرد دقیق دستگاه است، بطور مثال همانطورکه میدانید عملیات شابر زنی ریل ها یکی از سخت ترین و حساس ترین مراحل ساخت آن است شرکت ویکتور تنها یک تیم 30 نفره شابرزنی دارد و این تیم جزو مجربترین آنها در تایوان است و همچنین بیشترین دستمزد در این شرکت برای این نفرات میباشد. شابر زنی یک کار دست است لذا گلوگاه آن بسته به تجربه نفر آن دارد، سازندگان ماشین الات خوب میدانند که با دقت ترین قطعات را میتوان با شابر زنی بدست آورند و این مستلزم نفرات با تجربه است. شرکت ویکتور همیشه به این تیم 30 نفره خود میبالد چرا چون دقیق ترین مونتاژ ها را طبق استاندارد JIS    ژاپن انجام میدهد. و سال های متوالی لوح مدیریت تولید ژاپن را دریافت کرده است .

قطعات استفاده شده :

 بال اسکرو و یا ریل ها دارای کلاس های متفاوت دقتی هستند. این موارد طوری نیست که خریدار بتواند به سادگی اندازه گیری کند و همیشه به حرف سازنده بسنده میکند. و اینجاست که اعتبار و قدمت سازنده دستگاه  و تجربه آن به میان میآید. در کنار اینها هم باید به ورژن ها و آپشن های کنترلر هم دقت کنیم.

کنترل افزار مفتخر است که همیشه در انتخاب تامین کننده خود به این موارد حساس میباشد و قبل از هرچیز تمامی این موارد را با امکاناتی که در اختیار دارد مورد بررسی قرار میدهد که از چه برندهایی و چه قطعاتی و چه استاندارد هایی در ماشین آلات خود استفاده میشود ، توسط چه شرکتی و در کدام محل ساخته شده است. بطور مثال کافی است که بدانید شرکت ویکتور و فمکو حتی به دمای محیط محل مونتاژ دستگاه نیز توجه میکند. اینها پایبندی به کیفیت و استمرار در کیفیت را به میان می آورد و چون کالا سرمایه ای است باید از شرکتهایی که در طول زمان جواب پس داده اند خرید شود.

 توجه کنید که هر جای دنیا بخواهید همین معیارهای کیفی که عرض کردم را رعایت کنید نخواهید توانست به تفاوت قیمت تمام شده فاحش برسید و مجبور خواهید بود برای رسیدن به قیمت پایین تر از کیفیت صرفه نظر کنید .

به نظر بنده با رفع تحریمها مصرف کنندگانی که نیم نگاهی به بازگشت سرمایه و کمی آگاهی فنی داشته باشند ، معیار انتخابشان به سمت ماشین آلات با کیفیت تغییر خواهد کرد .

در کشور تایوان سطوح مختلفی از سازندگان ماشین آلات وجود دارد، واردات شما از کدام سطح سازندگان صورت می گیرد؟ و جایگاه شرکت ویکتور در اروپا چگونه است؟

مي توان سازندگان ماشين CNC   تايوان را در سه سطح كيفى دسته بندى كرد، سطح اول كيفى متعلق به دو يا سه شركت است كه شركت ويكتور با قاطعيت حرف اول كيفيت را در تايوان میزند و مي توان گفت يكى از شركت های برتر كيفى دنيا هم هست، جالب است بدانيد ويكتور سه شعبه در کشورهای فرانسه , آلمان و انگلیس دارد حتى برند فورچون آمریکا متعلق به ويكتور است. در رده دوم شرکت هایی قرار دارند که کیفیت قابل قبول , صادرات قابل قبول و البته قیمتی پایین تر از ویکتور دارند و نهايتا رده سوم متعلق به شركت هاى كوچك تر و نو پا است .

بنده شخصا در توليد و تجارت خيلى معتقد به سابقه هستم، شركت هاى با سابقه طولانى هميشه خط مشى هاى كيفى مشخصى را دنبال مي كنند و طبق تجربه و تكنولوژى كه به پشتوانه سابقه شان بدست آورده اند هميشه قدم هاى استوارترى بر می دارند، يكى از دلايل انتخاب ويكتور هم همين بوده اين شركت سابقه ى بالاى شصت سال دارند و اين اطمينان خوبى به ما می دهد كه انتظار كيفيت عالی و پايدارتری داشته باشيم .

کسانی که از شرکت های تایوانی بازدید داشته اند اقرار می کنند شما را در صنعت ماشین افزار تایوان به خوبی می شناسند حتی به شما لقب آقای سی ان سی (Mr CNC )  ایران داده اند، چرا این لقب را به شما داده اند ؟

اين لقب اولين بار توسط يكى از سازندگان با سابقه تايوان مطرح شد، ايشان كه چند مرتبه سفر به ايران داشتند برايشان جالب بود كه يك جوان تا اين حد بتواند در بازار CNC   ايران تاثير گذار باشد. ولى نباید القاب آقا، پدر، سلطان و امثالهم مغرورمان کند، بايد هميشه يادمان باشد كه خيلى از بزرگانمان هستند كه زحمات زيادى براى صنعت كشور چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب كشيده اند، اميدوارم هر چه جلو ميرويم و پيشرفت مي كنيم بيشتر دينمان را به ايشان ادا كرده باشيم .

خیلی از مدیران شرکت های فعال در زمینه CNC   زمانی از پرسنل کنترل افزار بوده اند. آیا تاسیس این شرکت ها، جایگاه کنترل افزار را تهدید نمی کند؟

خیر , بلکه اين موضوع كه ما مديران و مهندسان نسبتا خوبى تحويل جامعه صنعتى كشور داده ايم واقعا جزو افتخارات كنترل افزار است، اين نشانگر ايمانى است كه ما به آموزش و بهبود مستمر داريم، البته شاید تعداد كمى از دوستان توانسته اند در كنار دانش فنى كه در كنترل افزار بدست آورده اند، اخلاق حرفه اى را هم ياد بگيرند. من مطمئن نيستم كه همه شاگردانى كه از كنترل افزار فارغ التحصيل شده اند واقعا التزام عملى به مشترى مدارى، راست گويى و اخلاق حرفه اى داشته باشند، ولى با افتخار مي توانم بگويم كه بيشترشان افراد شاخصى در اين صنعت هستند و خوب اين مايه افتخار ماست كه هم از همنشينى با مهندسان با هوش و سخت كوش لذت برده ايم و هم توانسته ايم مهندسان خوبى تحويل جامعه بدهيم و البته اين راه را ادامه خواهيم داد .

اگر شما وزیر صنعت بودید چه برنامه ای برای پیشرفت صنعت ماشین افزار داشتید؟

من خيلى به اين موضوع فكر كرده ام كه اگر وزير صنعت بودم چه كارى براى بهبود شرايط صنعت كشور مي كردم، در جواب اين سئوال شما مي شود مقالات و حتى كتاب هاى متعددى نوشت ولى به واسطه سابقه اى كه با فعاليت در انجمن هاى صنفى ماشين سازى و قطعه سازى چه در قالب دبير صنف، چه در قالب عضو هيئت مديره و چه در قالب عضو عادى داشتم مي توانم بگويم كه سئوال شما بارها و بارها از تريبون هاى مختلف پاسخ داده شده است ولى متاسفانه شرايط داخلى و بين المللى و حتى منطقه اى ايران كار را هميشه دشوار كرده است و صنعت ايران هميشه در اول صف آسيب پذيرى و آخر صف حمايت بوده است، من با اين كه آينده روشنى براى صنعت ايران متصور هستم ولى پیش بینی نمي كنم كه اين آينده روشن را مسئولان دولتى به ارمغان خواهند آورد، معتقدم پيشرفت صنعت ايران فقط در سايه تلاش و دوام بخش خصوصى خواهد بود و دولت اگر متعهد به رفع موانع توليد، كاهش بهره هاى بانكى و حفظ و تثبيت ارزش پول ملى باشد كافيست .

شما همیشه صنعت ماشین CNC را با حرکت های جدید غافل گیر کرده اید , سورپرایز بعدی چیست ؟

پروژه های مختلفی در مراحل پایانی داریم که مهمترین آنها در قالب نتایج واحد تحقیق و توسعه و اکثرا با رویکرد Application Engineering سال آینده رونمایی خواهند شد ولی نزدیکترین اتفاق آتی جشن تحویل هزارمین دستگاه CNC کنترل افزار خواهد بود.

شغل ما نه تولید است نه تجارت و نه خدمات , شغل ما سود رساندن به مشتریانمان است.

ما هیچ وقت کیفیت را فدای قیمت نمی کنیم و برای ارائه قیمت مناسب فقط از ابزار خرید انبوه استفاده میکنیم .

دانلود مقاله چاپ شده در مجله ساخت و تولید

FOLLOW US:
Contact US : info@controlafzar.com
Powered by PARS DATA