• English (English)
  • العربية (Arabic)
  • русский (Russian)
  • Türkçe (Turkish)
+98 (21) 4853

آمار جالب واردات ماشین آلات CNC چین از تایوان

صنعت قطعات خودرو و قالب سازان ایران در چند سال اخیر شاهد رشد چشم گیری بوده اند و لیکن افزایش قیمت ارز و تشدید تحریم ها به ناچار صنعت گران و تولید کنندگان را به سمت ماشین آلاتی سوق داده که از استانداردها و تکنولوژی های روز دنیا برخوردار نیستند.

در این میان حائز اهمیت است توجه خود را به آمار صادرات دو کشور چین و تایوان معطوف کنیم چرا که نتایج جالبی بدست خواهیم آورد.

طبق بررسی آمار صادرات ماشین آلات CNC تایوانی از مرکز آمار تایوان، بازار اصلی مقصد ماشین آلات تایوان کشورهای چین و آمریکا بوده است. به عبارتی کشور تایوان بیشترین صادرات خود را به کشورهای چین و آمریکا داشته است. 


صادرات فرز CNC از تایوان

سهم چین از صادرات تایوان :67%

سهم آمریکا از صادرات تایوان:4%

سهم سایر کشورها از صادرات تایوان:29%

  


صادرات تراش CNC از تایوان

سهم چین از صادرات تایوان :32%

سهم آمریکا از صادرات تایوان:13%

سهم سایر کشورها از صادرات تایوان:55%
 هم چنین اگر نگاهی به وضعیت صادرات این دو کشور به یکدیگر بیاندازیم نتیجه ای می گیریم که نیاز به تامل بیشتری خواهد داشت.

1) چینی ها برای صنایع تولیدی خودشان و تولید تجهیزات ماشین آلات خود مایل به استفاده از ماشین آلات تایوانی هستند.

2)آمریکا دومین مقصد صادراتی کشور تایوان است.

علاوه بر این با وجود اینکه حجم صادرات ماشین آلات چین به سایر کشورها در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی شاید بالاتر است، لیکن باید متذکر شد که طبق بررسی آمار گمرک چین، عمده ترین کشور هایی که در سال منتهی به 2016  از چین ماشین آلات CNC خریده اند دو کشور ویتنام و هندوستان بوده است،که ویتنام با 19.8% در رده اول واردات ماشین آلات چینی و هندوستان با 11.56% در رده دوم قرار دارد.ایران نیز در رده 13 ام واردات ماشین افزار های  چینی جای گرفته است.

در مورد دو کشور ویتنام و هند باید خاطر نشان کرد که GDP ویتنام در مقایسه با ایران و حتی سایر کشورها خیلی پایین تر بوده (طبق آمار واحد مطالعات بازار) در نتیجه توانایی خرید دستگاه گران قیمت ندارد.جمعیت هند نیز بالغ بر 1.2 میلیارد بوده و GDP آن حتی از ویتنام هم پایین تر است و در نتیجه ROI (بازگشت سرمایه) نیز پایین بوده اما نیروی کار در آن تقریبا مجانی است.حتی ارزان تر از چین !!! بنابراین واضح است که به دستگاه گران قیمت سوق پیدا نخواهند کرد.

از آن جاییکه چین پر جمعیت ترین کشور دنیا و دارای بیش از 1.3 میلیارد نفر جمعیت می باشد همیشه تیراژ تولیدات بالا است که موجب بازگشت سرمایه سریع می شود، لذا برای تولیدات خود از ماشین آلات با کیفیت استفاده می کنند.

حال چگونه است که چینی ها برای تولید و تجهیز صنایع خود ماشین آلات تایوانی را ترجیح می دهند اما ایرانی ها هم چنان ماشین آلات چینی خریداری می کنند؟

با توجه به سیاست های اقتصادی کشور چین در خصوص پایین نگه داشتن ارزش پولی کشورش برای کمک به صادرات چین از یک طرف و تمایل وارد کنندگان و تاجران ماشین آلات صنعتی ایران به استفاده از ارز مبادله ای به علت بلوکه شدن پول های نفتی در بانک های چین و ارزان قیمت بودن تولیدات چینی از طرف دیگر موجب شده است که ماشین سازان چینی بتوانند به سادگی وارد بازار ایران شده و از این فرصت پیش آمده بهره بردای کنند و لیکن با توجه به تجربه ای که نشان از عدم پایداری کیفیت ماشین آلات چینی می باشد امیدواریم صنعت گران و صاحبان بنگاه های اقتصادی ، با دقت و وسواس بیشتر و با در نظر گرفتن پارامترهای فنی و اقتصادی دستگاه که در نهایت کیفیت محصول تولیدی را رقم می زند  معیار انتخابشان را به سمت ماشین آلات با کیفیت سوق دهند.

نسخه آتی این مقاله با جزییات بیشتر در شماره های بعدی مجله ساخت و تولید چاپ خواهد شد.


استفاده از این مقاله با ذکر منبع " کنترل افزار تبریز " بلامانع است .

برای مطالعه کامل مقاله می توانید به لینک دانلود ذیل مراجعه نمایید.

FOLLOW US:
Contact US : info@controlafzar.com
Powered by PARS DATA