• English (English)
  • العربية (Arabic)
  • русский (Russian)
  • Türkçe (Turkish)
02144267524

  • دستگاه سنگ تخت Supertech

    دستگاه سنگ تخت Supertech

آشنایی با دستگاه های سنگ تخت و سنگ محور و...


چرا دستگاه سنگ استفاده می کنیم؟
 قطعات کار سنگ زنی شده با ماشین های معمولی ساینده باز هم در سطوحشان ناهمواریهایی دارند که در مواردی بایستی تا حد ممکنه آنها را برطرف سازند. این ناهمواریهای ظریف چنانچه بر روی سطوح لغزشی قطعات ساخته شده، مثلاً بر روی راهنماهای میزهای ماشین های ابزار و یا در مسیر لغزش سوپرت های آن موجود باشند، می توانند تولید اصطکاک کنند. نقاط بلند این سطوح بتدریج سائیده شده و در نتیجه ذرات ریز جدا گردیده از چنین قطعاتی با روغن ها و مواد چربکاری کننده بکار برده شده بین آنها، خمیری از مخلوط همگی آنها بوجود می آورند که در اثر وجود خطر سائیدگی بوسیله مجموعه شان، احتمال فرسایش زیادتر برای اجزاء ماشین مورد نظر بیشتر می شود و بالاخره امکان دارد حالتی را ایجاد کنند که قطعات میزان شده قبلی مانند زبانه ها، میله ها و یا محورها در یاتاقانها و یا سوپرتهای ماشین های ابزار و غیره لقی های کاملاً غیرمجازی را پیدا کنند و موجبات کاهش دقت ماشین کاری قطعات کار به کمک آنها فراهم شود.
با توجه به استدلال فوق، معلوم می شود که می بایستی پاره ای از اجزاء تشکیل دهنده ماشین آلات که مراحل تراشکاری، سخت کاری و سنگزنی های آنها به اتمام رسانیده شده است را برای حصول اطمینان بالاتر از شرایط کاربردشان لازم است صیقل کاری و پرداخت کار نهایی شوند و جهت نیل به این مقصود هم روش های متفاوتی وجود دارند که می توانند این خواسته ها را برآورده سازند و در زیر اصول اجرای هر طریقه تشریح می گردد.

جنس دانه های سنگ سمباده
مواد ساینده ای که جهت ساختن چرخها و سنگهای سمباده و سایر ابزارهای سنگ زنی و جلاکاری مورد مصرف دارند از نظر جنس بسیار متنوعند ولی از لحاظ سهولت بررسی های تکنولوژی آنها را می توان به دو دسته بزرگ زیر تقسیم بندی کرد:
1ـ مواد طبیعی ساینده: که این دسته عبارتند از:
الف) امری ب) کراندوم ج) الماس
2ـ مواد ساینده مصنوعی : که شامل تعداد خیلی زیادی از مواد ساینده خواهند بود و بعنوان مثال می توان از:
الف) کربورهای ساینده ب) آلومین نام برد.

مزایای سنگ زنی
بطور کلی عملیات سنگ زنی و سنباده کاری، نسبت به سایر روش های براده برداری با ابزارهای فلزتراشی دارای مزایائی بقرار زیر می باشند:
1ـ چون ذرات مواد ساینده فوق العاده سخت هستند، لذا در شرایطی که هیچکدام از ابزارهای معمولی براده برداری قادر بکار نباشند، منحصراً می توان از آنها استفاده کرد.
2ـ چون بوسیله سنگ ها و چرخ های سنباده می توان براده های بسیار ظریفی را از سطوح کار برداشت، لذا فشار وارده از ابزار بر کار به مراتب کمتر از فشار ابزارهای فلزتراشی بوده و بنابراین نه تنها تغییر فرم چندانی در قطعه کار بوجود نمی آورند، بلکه تاب خوردگی های ناشی از عملیاتی مانند آبکاری را قادرند با سنگ زنی مناسب برطرف سازند.
3ـ چون ابعاد براده برداری با سنگ زنی بسیار کوچک می باشد، بنابراین دقت های بالا را فقط از سنگ زنی باید انتظار داشت.
4ـ چون به کمک عملیات سنگ زنی و صیقل نهائی می توان درجه صافی مطلوب را برای سطوح کار ایجاد کرد، لذا هیچکدام از سایر روش های ماشین کاری نمی تواند مانند این فرایند، پرداختی مورد نظر را بوجود آورد.

انواع ماشین های سنگ زنی بسته به اینکه چه نوع کاری را قرار باشد سنگ کاری کنند و نیز کدام ماشین و چگونه این خواسته را اجراء کند، عملیات متنوعی در ماشین های سایشی می تواند وجود داشته باشد و برای هر عمل هم امکان دارد چندین روش متفاوت با بکارگیری ماشین های گوناگون، در صنایع ماشین سازی بویژه در قرن حاضر، پدیدار شده باشد، ولی می توانیم مهم ترین عملیات سنگ زنی را که برای تحقق یافتن آنها نیز به ماشین خاصش نیازمندیم، به قرار زیر بدانیم، که عبارتند از:
1ـ سنگ زنی تخت سطوح مسطح یا صاف که به آن «کف سائی» هم می گوئیم.
2ـ سنگ زنی گردسائی خارجی
3ـ سنگ زنی گردسائی داخلی 
4ـ سنگ زنی فرم سائی و ابزار تیزکنی
5ـ سنگ زنی های «بدون مرغک یا سنترلس» که می تواند به انواع خارجی و داخلی منقسم گردد.
6ـ سنگ زنی صیقل نهائی و پرداخت کاری

سنگ زنی تخت (کف سایی)
سنگ زنی سطوح قطعات با هر شکل را می توان به نوعی، سنگ زنی تخت نامید. ولی منظور از سنگ زنی تخت در این بخش، سنگ زنی سطوح تخت ساده، تخت فرم دار و سطوح تخت زاویه دار است. در عملیات سنگ زنی تخت، قطعه کار به صورت افقی از زیر سنگ سنباده در حال گردش عبور می کند. در صورتی که در این عملیات، سنگ سنباده را فرم بدهید، می توان سطوح تخت فرم دار (با شیارهای فرم دار) را نیز سنگ زنی کرد. سطوح تخت زاویه دار را نیز با فرم دادن سنگ به صورت زاویه دار و یا بستن قطعه کار به صورت زاویه دار بر روی ماشین، می توان سنگ زنی نمود. سنگ زنی تخت فرم دار و زاویه دار را سنگ زنی فرم نیز می نامند.

انواع ماشین های سنگ تخت

ماشین های سنگ تخت در دو گروه اصلی طبقه بندی می شوند: با اسپیندل افقی و با اسپیندل عمودی یا ماشین های سنگ آسیابی. هر یک از این دو نوع ماشین ، ممکن است مجهز به میز رفت و برگشتی و یا میزگردان باشند و بنابراین می توان گفت چهار نوع ماشین سنگ تخت وجود دارد.

ماشین سنگ تخت با اسپیندل افقی و میز رفت و برگشتی
ماشین سنگ تخت با میز رفت و برگشتی، رایج ترین نوع ماشین های سنگ تخت است و از آن معمولاً در کارگاههای قالب سازی و ابزارسازی استفاده می شود. (شکل 1) این ماشین ها ابعاد مختلفی دارند. قطعات مختلفی را با این نوع ماشین می توان سنگ زنی کرد، از قطعات تخت کوچک تا بدنه فولادی یک ماشین تراش.
در این ماشین ها قطعه کار بر روی میز ماشین نصب شده و میز با حرکت رفت و برگشتی، قطعه کار را از زیر سنگ سنباده (که از نوع سنگ سنباده استوانه ای ساده است) عبور می دهد. برای براده برداری ، سنگ سنباده به صورت دستی (و یا به صورت اتوماتیک) کم کم به طرف پایین جا به جا می شود (بار داده می شود) تا سنگ با عمق براده برداری مناسبی، از تمام سطح قطعه کار براده برداری کند. در ماشین های سنگ زنی کوچک و ساده کلیه حرکات سنگ سنباده و میز کار ممکن است به صورت دستی انجام شود. ولی در اغلب ماشین های سنگ تخت امروزی حرکات رفت و برگشتی طولی و عرضی میز به صورت هیدرولیکی و اتوماتیک انجام می شود. در بعضی مدل های سنگ تخت با میز رفت و برگشتی نیز، حرکت طولی میز به صورت هیدرولیکی و حرکت عرضی آن به صورت دستی انجام می شود.
در ماشین های سنگ تخت با اسپیندل افقی و با میز رفت و برگشتی، قطعه کار بر روی میز مغناطیسی نصب شده و از زیر سنگ سنباده عبور می کند.

دستگاه سنگ مغناطیس

لازم به ذکر است که معمولا در دستگاه های سنگ تخت میز مغناطیسی برای نگه داشتن قطعه کار نیز وجود دارد و به این دلیل به دستگاه های تخت با این نوع میزها دستگاه سنگ مغناطیس گفته می شود.

دستگاه سنگ تخت با اسپیندل افقی و میزگردان
ماشین های سنگ تخت با اسپیندل و میزگردان برای سنگ زنی تخت قطعات گرد نظیر تیغه اره های مدور، تیغه فرزهای شیارزنی، حلقه های فولادی و قطعاتی مشابه آنها که به هنگام کار، با دیگر قطعات تماس سایشی دارند، مناسب است . چنانچه یک قطعه کار بزرگ دایره ای بر روی میز این ماشین نصب شده و سنگ زنی شود، خطوط و نقوش حاصل از سنگ زنی بر روی سطح قطعه کار، به صورت دایره های هم مرکز خواهد بود که می تواند بهترین ویژگی آب بندی را در قطعه کار ایجاد نماید.
قطعه کار (یا قطعات) روی میز مغناطیسی ماشین قرار گرفته و در اثر میدان قوی مغناطیسی به آن می چسبند. میز به گردش درآمده و قطعات را از زیر سنگ سنباده عبور می دهد. سنگ سنباده مورد استفاده در این ماشین نیز از نوع استوانه ای ساده است. اسپیندل ماشین در حال گردش، به آرامی در جهت شعاعی به طرف مرکز و خارج میز جابه جا شده و حرکت عرضی سنگ روی قطعات را تأمین می کند. بار دادن و تنظیم عمق براده برداری در بعضی ماشین ها با پایین آمدن سنگ و در بعضی دیگر با بالا رفتن میز ماشین انجام می شود.
میز بعضی از این ماشین ها را می توان زاویه داد و بدین ترتیب امکان سنگ زنی سطوح دایره ای به صورت مقعر (فرورفته) و محدب (برآمده) فراهم می شود. تیغه اره های مدور و تیغه فرزهای شیارزنی، سطوحی مقعر دارند. قطعه کار را بر روی یک توپی که به صورت هم مرکز با میز ماشین قرار می گیرد، نصب می شود. عملیات سنگ زنی در این نوع ماشین سریع تر از ماشین سنگ تخت با میز رفت و برگشتی انجام می شود، زیرا سنگ سنباده همیشه با قطعه کار در تماس است.

ماشین سنگ تخت با اسپیندل عمودی و میزگردان
در ماشین های سنگ تخت با اسپیندل عمودی، از سنگ سنباده استوانه ای نوع 2 استفاده می شود که روی یک اسپیندل عمودی نصب می گردد. باردادن سنگ بر روی قطعه کار با حرکت عمودی اسپیندل به طرف پایین کنترل می شود. قطعه یا قطعات بر روی میز مغناطیسی گردان نصب شده و پس از چسبیدن کامل آنها به میز، عملیات براده برداری آغاز می گردد.
سطح براده برداری در این نوع سنگهای سنباده، سطح قاعده سنگ است و به همین دلیل در این روش سنگ زنی، پرداخت سطحی قطعه کار زیاد مطلوب نخواهد بود. وقتی که سطح محیطی سنگ براده برداری می کند (در سنگ سنباده استوانه ای نوع 1)، سطح قطعه پرداخت تر خواهد شد. با توجه به اینکه جهت گردش سنگ سنباده و میز ماشین مخالف هم هستند، یک سری خطوط منحنی متقاطع بر روی سطح قطعه کار نقش می بندد. ماشین های سنگ تخت با اسپیندل عمودی و میزگردان معمولاً برای عملیات سنگ زنی تولیدی به کار می روند و دقت آنها نسبت به دیگر ماشین های سنگ، کمتر است.

ماشین سنگ تخت با اسپیندل عمودی و میز رفت و برگشتی
ماشین های سنگ تخت با اسپیندل عمودی و میز رفت و برگشتی نیز در اصل برای عملیات سنگ زنی سنگین در خطوط تولیدی به کار می روند. در این ماشین ها نیز با توجه به اینکه سطح قاعده سنگ براده برداری می کند، سطح قطعات به خوبی پرداخت نخواهد شد. سطح تماس سنگ و قطعه کار نیز در این روش زیاد است و به همین دلیل، سرعت و توان براده برداری این ماشین ها نسبت به بقیه انواع ماشین های سنگ زنی تخت بالاتر است.
برای افزایش توان براده برداری در این ماشین ها، اسپیندل را کمی زاویه می دهند به طوری که یک طرف سنگ بیشتر در قطعه کار نفوذ کرده و می توان عمیق براده برداری را افزایش داد. در این حالت، یک سری خطوط نیم دایره ای بر روی سطح قطعات نقش می بندد. در صورتی که اسپیندل کاملاً عمودی قرار گیرد، یک سری خطوط منحنی متقاطع بر روی سطح قطعات نقش خواهد بست.

دستگاه های سنگ گرد
1ـ دستگاه سنگ گرد مرغک دار یا سنگ محور
2ـ دستگاه سنگ گرد ساده
3ـ دستگاه سنگ گرد یونیورسال
4ـ دستگاه سنگ گردسایی سطوح داخلی و خارجی
5ـ ماشین های گردسایی بدون مرغک یا سنگ سنترلس Centerless

دستگاه سنگ گرد مرغک دار یا سنگ محور:

این نوع ماشین ها برای سنگ زنی سطوح جانبی قطعات دوار، که بین دو مرغک یا بر روی سه نظام مهار شده اند به کار می روند. در ماشین های گردسایی چهار حرکت اصلی وجود دارد:
ـ گردش سنگ سنباده
ـ گردش قطعه کار
ـ حرکت رفت و برگشتی قطعه کار به صورت طولی از مقابل سنگ سنباده و
ـ حرکت عرضی سنگ سنباده به طرف قطعه کار (باردادن بر روی قطعه کار) و یا به طرف بیرون
دستگاه سنگ گرد ساده
این نوع ماشین سنگ برای سنگ زنی دقیق سطوح دوار استوانه ای، مخروطی، فرم دار، گوشه ها و گاه گیری قطعات سخت و نرم به کار می رود. 
ماشین های گردسایی ساده از نظر ظاهری شبیه ماشین های گردسایی یونیورسال هستند و قسمت های اصلی آنها یکسان است، ولی قابلیت آنها برابر نیست. به همین دلیل، فقط مطالب مختصری درباره ماشین گردسایی ساده ارائه می شود.
قسمت های اصلی یک ماشین گردسایی عبارتند از: پایه، کلگی سنگ، میز، محور محرکه قطعه کار و محور مرغک
پایه ماشین، یک قطعه بزرگ و سنگین ریخته گری شده است که کلیه قسمت ها و قطعات ماشین بر روی آن نصب می شوند و صلبیت ماشین به واسطه آن تامین می گردد.
کلگی سنگ بر روی یک بستر کشویی قرار می گیرد و در حالت کلی به گونه ای بر روی این بستر محکم می شود که محور اسپیندل سنگ به صورت موازی با حرکت طولی میز ماشین قرار گیرد.
میز ماشین از دو قسمت تشکیل می شود، تکه پایینی که به صورت کشویی عمل می کند و تکه بالایی که به صورت چرخشی (در حد 10 درجه تا 20 درجه) عمل کرده و امکان سنگ زنی سطوح مخروطی را فراهم می کند.
قطعه کار بین محور محرکه قطعه کار و محور مرغک مهار شده و در اثر چرخش محور محرکه به گردش در می آید. هم محور محرکه قطعه کار و هم محور مرغک را می توان به صورت طولی بر روی بستر کشویی میز جابه جا کرد. بدین ترتیب می توان موقعیت این دو قسمت را بر اساس طول قطعه کار تنظیم نمود. در بعضی مدل های ماشین های گردسایی ساده، می توان محور محرکه قطعه کار را نیز حول یک محور عمودی چرخاند و سطح قطعه کار را به صورت مخروطی سنگ زد. ولی در اغلب مدل های این ماشین ها، محور محرکه قطعه کار قابل چرخش نیست و به صورت موازی یا بستر کشویی میز قرار می گیرد.
ماشین های گردسایی ساده در اندازه های متنوع، برای سنگ زنی قطعات کوچک و بزرگ ساخته می شوند. ماشین های کوچک به صورت دستی یا اتوماتیک کنترل می شوند. در ماشین های بزرگ، قسمت های مختلف ماشین معمولاً به صورت هیدرولیکی حرکت می کنند.

دستگاه سنگ گرد یونیورسال
با توجه به قابلیتهای مختلف ماشین های گردسایی یونیورسال از این ماشین ها بیشتر از ماشینهای گردسایی ساده استفاده می شود. توسط این ماشین ها می توان انواع عملیات سنگ زنی خارجی نظیر سنگ زنی استوانه ای، گوشه های تیز و دایره ای، فرم های دوار و سطوح مخروطی را انجام داد. در اغلب ماشین های گردسایی یونیورسال، تجهیزات دیگری برای سنگ زنی داخلی سوراخ های استوانه ای و مخروطی، سنگ زنی سطوح پیشانی و ابزار تیزکنی نیز طراحی شده است. این ماشین ها که برای کارگاههای ابزارسازی و همچنین تولید تعداد محدودی قطعه، مناسب می باشد در اندازه های متنوعی ساخته و عرضه می شوند.
پایه ماشین، یک قطعه بزرگ ریخته گری شده است که سیستم های کنترل و واحد محرکه هیدرولیک در آن جای گرفته اند. به واسطه وجود این پایه سنگنین، صلبیت کافی در ماشین ایجاد شده است.
میز ماشین که بر روی بسترهای طولی پایه، می تواند بلغزد، خود از دو قسمت تشکیل شده است: تکه پایینی با حرکت طولی و تکه بالایی با حرکت گردشی حول محور عمودی. با چرخاندن تکه بالایی میز می توان سطوح مخروطی را سنگ زد. حرکت طولی میز را می توان به صورت دستی یا اتوماتیک کنترل نمود. میزان حرکت طولی میز به صورت اتوماتیک را می توان توسط اهرم و دو قطعه مانع تغییر جهت حرکت میز کنترل کرد. سرعت حرکت طولی میز از (in30) 75 متر تا (in200) 5 متر در دقیقه قابل تنظیم است. این سرعت را می توان با پیچ تنظیم سرعت حرکت طولی میز تغییر داد. نکته قابل توجه در تنظیم کردن حرکت رفت و برگشتی میز این است که میز پس از رسیدن به انتهای کورس (در رفت و برگشت) برای مدتی کوتاه توقف کند، تا در دو موضع انتهایی قطعه کار، بتواند به حد کافی از قطعه براده برداری کند. با استفاده از سیستم کنترل خاصی می توان این زمان توقف را تنظیم کرد.
کلگی سنگ که بر روی تکه لغزنده (پایینی) میز ماشین نصب می شود، هم اسپیندل سنگ زنی خارجی و هم اسپیندل سنگ زنی داخلی را در خود جای داده است . حرکت عرضی کلگی سنگ به طرف قطعه کار و یا به طرف مخالف آن، هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک قابل انجام است. در بسیاری از ماشین های گردسایی یونیورسال می توان کلگی سنگ را حول محور عمودی به اندازه 90 درجه در هر دو جهت چرخاند و از آن برای سنگ زنی سطوح مخروطی کوچک یا سنگ زنی سطوح پیشانی استفاده نمود. در بعضی ماشین های گردسایی یونیورسال کوچک، اسپیندلهای دو طرفه نیز برای انجام کارهای خاص تعبیه می شود.
اسپیندل سنگ زنی داخلی ، در مواقعی که از آن استفاده نمی شود، معمولاً در بالای اسپیندل سنگ زنی خارجی قرار می گیرد. برای استفاه از اسپیندل داخلی، براحتی می توان آن را به پایین چرخانده و در موضعی سنگ زنی قفل نمود. اسپیندل سنگ زنی داخلی، معمولاً توسط یک تسمه تخت که به یک موتور اختصاصی وصل شده، به گردش در می آید.
در قسمت محرکه قطعه کار (که قطعه کار به آن متصل شده و به گردش در می آید) ، قطعاتی از جمله اسپیندل محرکه، موتور محرکه؛ مرغک ثابت و صفحه نظام تعبیه شده اند . قسمت محرکه قطعه کار را می توان به طور کامل و حول یک محور عمودی چرخاند و از آن برای سنگ زنی سطوح مخروطی و پیشانی قطعه کار استفاده کرد. میزان چرخش این قسمت 90 درجه به طرف کلگی سنگ و 30 درجه در طرف مخالف می باشد. سرعت گردش محور محرکه را می توان به تناسب اندازه قطعه کار تغییر داد. در بعضی ماشین ها برای تغییر سرعت محور محرکه از پولیهای پله دار و در بعضی ماشین های دیگر از موتورهای دور متغیر استفاده می شود. مرغک ثابت در جای خود ثابت است و نمی چرخد. یک طرف قطعه کار بر روی مرغک ثابت می نشیند، با استفاده از یک شاخک واسطه به پین صفحه نظام متصل شده و به گردش در می آید.
انتهای سمت راست قطعه کار بر روی یک مرغک ثابت دیگر که در قسمت محور مرغک قرار دارد، می نشیند. در پشت مرغک یک سیستم فنربندی وجود دارد که باعث می شود فشار بیش از حد، از طرف مرغک بر قطعه کار وارد نشود. هم محور محرکه قطعه کار و هم محور مرغک را می توان بر روی بستر کشویی میز ماشین جابه جا کرده و بر اساس طول قطعه کار در موقعیت مناسب قرار داد.

دستگاه سنگ گرد خارجی و داخلی
عملیات سنگ زنی «گردسائی» و «ماشین های گردسائی سطوح خارجی و داخلی»
چنانچه خواسته باشند سطوح خارجی و یا داخلی قطعات کار با مقاطع دایره ای و بطور کلی دوار را بسایند، عملیات گردسائی نامیده شده و بر حسب اینکه قسمت های بیرونی یا درونی آنها تحت سایش قرار گیرد، ماشین های متنوع گردسائی خارجی و داخلی هم بکار گرفته خواهند شد و معمولاً کارهای استوانه ای و یا مخروطی اکثریت کارهای ارجاعی برای ماشینکاریهای سایشی این خانواده از ماشین های ابزار را تشکیل می دهند. با عملیات گردسائی می توان از قطرهای خارجی و داخلی قطعات کار، پوسته ها یا قشرهای بسیار نازک و دقیقی را برداشت یا مورد سایش قرار داد، طوریکه به هیچ وجه امکان اجرایشان تا این حد دقت بوسیله ماشین هائی نظیر «ماشین های تراش معمولی» وجود نداشته باشد. در مواردی ممکن است بارهای عمقی در گردسائی در بین مقادیری مانند mm 03/0 تا mm 0025/0 قابلیت تنظیم را دارا باشند و ملاحظه می شود که تلرانس های فوق العاده کم را در ماشین سازی می توان مرهون بکارگیری ابزارها و ماشین های ساینده دقیق دانست.

لازم به ذکر است که دستگاه سنگ محور ارائه شده در بالا آپشن گردسایی داخلی و خارجی را دارا می باشد و همانطور که در عکس مشخص است، اسپیندل کوچکی در بالای دستگاه برای این منظور تعبیه شده است.


دستگاه سنگ سنترلس یا گرد بدون مرغک

این دسته از ماشین های سنگ زنی، گردسائی و اختصاصی جزو ماشین هائی هستند که در سری سازیها یا تولیدات انبوه کاربرد عمومی دارند و مهم ترین ویژگی های آن ها در این نکته است که قطعه کار، بدون نیاز به مرغکی که در جا مرغک های کار، نقاط اتکائی داشته باشد، سطوح مورد نظرش ماشین کاری سایشی می شود و بنابراین دیگر ضرورتی ندارد که در طرفین قطعات کار استوانه ای یا مخروطی شکل ارجاعی برای سنگ زنی، جا مرغک ایجاد شود و لذا، کار کاملاً آزاد از میان سنگ سنباده اصلی و چرخ سنباده تنظیم کننده عبور می کند. فشاری که توسط چرخ سنباده اصلی و چرخ تنظیم به قطعه کار در حال گردسائی اعمال می شود ، با توجه به جهات چرخش آنها سبب می شود که قطعه کار چرخش پیدا کرده و سطحی استوانه دوار سنگ زده شود. سرعت خطی چرخ سنباده کوچکتر که چرخ تنظیم نامیده می شود، از سرعت خطی چرخ سنباده بزرگتر که ساینده اصلی محسوب می شود، کمتر است. به هنگام اجرای عمل سنگ زنی «بدون مرغک» کار مورد نظر را روی تیغه راهنمای مستقر شده در فضای بین دو سنگ، قرار می دهند و در حالی که چرخ سنباده بزرگتر عمل سائیدن اصلی را انجام می دهد، نوع کوچکتر آن عهده دار اجرای عمل باردهی می باشد و چون سرعت محیطی چرخ سنباده کوچکتر کمتر است، از دور قطعه کار که بوسیله چرخ سنباده اصلی وادار به دوران شده است، به حد لزوم خواهد کاست و ضمناً زاویه تمایلی هم بین محورهای دو چرخ وجود ددارد که عاملی خواهد بود برای هدایت قطعه مورد سایش بطرف جلو و متناسب با شیب این زاویه که معمولاً در حدود 3 درجه تنظیم می گردد، سرعت پیشروی طولی کار زیادتر می شود.

همانطور که در ابتدای این مبحث بیان شد، این نوع ماشین های گردسائی اختصاصی چون در سری سازی مورد استعمال دارند، لذا بعد از آن که تمامی قطعات کار مشابه یک بار سنگ زده شدند، مجدداً ماشین تنظیم شده و کارها برای بار دوم به ماشین تغذیه و باردهی می شوند تا پس از چندین مرتبه تکرار عمل، صافی مطلوب و نیز دقت اندازه مورد نظر را کسب نمایند. معمولاًً دو طریقه برای بار دادن در ماشین های گردسائی بدون مرغک وجود دارد:
در روش اول، با کج کردن محور چرخ سنباده تنظیم کننده، قطعه کار بین دو چرخ ساینده حرکتی طولی کسب کرده و «بار طولی» برایش ایجاد می شود و کاربرد چنین طریقه ای برای مواردی است که اشکالی برای حرکت قطعه در امتداد محورش وجود نداشته باشد و در مسیرش گیری دیده نشود و کاربرد عمده اش برای سنگ زنی میله ها و محورهای طویل و نازک و بطور کلی قطعات استوانه ای شکل می باشد.
در طریقة دوم بار دادن عرضی در سیستم کاری ماشین پیش بینی شده و برای این منظور ابتداء چرخ سنباده تنظیم کننده را از روی دستگاه برداشته و قطعه کار را روی لبة «تیغه تکیه گاهی کار» و به صورت مماس با سنگ سنباده بزرگ قرار می دهند و با تغییر محل دادن کار مورد سایش نسبت به ابزار ساینده می توان برای آن «بار عرضی» ایجاد کرد و از این روش سنگ زنی بدون مرغک در شرایطی که کار پله ای بوده و نتواند با طریقه قبلی گردسائی شود، بهره گیری می کنند و بعنوان مثال قطعاتی که دارای لنگی باشند و زائده ای در طولشان دیده شود و نیز مخروط های خاص از جلمه کارهائی ارجاعی برای گردسائی «سنترلس» می باشند. ضمناً سنگ زنی بدون مرغک می تواند برای عملیات سایش داخلی نیز بکار گرفته شود و در چنین مواردی می بایستی غلطکهائی که مماس خارج با کار هستند در حین سنگ زنی، قطعه کار را نگهداری نمایند و مجموعاً باردهی در این سیستم سنگ زنی از سهولت زیادی برخوردار است و روی همین اصل است که می شود عملیات راکاملاً خودکار بوجود آورد. شکل زیر نیز نمایانگر گردسائی های بدون مرغک خارجی و داخلی می باشد

Powered by PARS DATA